а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пубертетлија

мн. пубертетлии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30908
1. Лице што се наоѓа во пубертет.
Албански: pubertetli
Употреба: Разговорно
Примери:
Дали ќе дојдеш? -Да.
2. Лице што е незрело, што се однесува незрело.
Англиски: immature person Албански: person i papjekur
Употреба: Пејоратив
Изведенки
пубертетлика ж.
мн. пубертетлики