а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пубертет

(едн.) пубертетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6535
1. Полово зреење кај човекот, премин од детство во младешко доба.
Англиски: puberty Албански: pubertet
Употреба: Медицина
Примери:
Задоцнет пубертет.
2. Возраста кога станува полово зреење.
Англиски: puberty Албански: pubertet
Употреба: Медицина