а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

публикација

мн. публикации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10196
Тоа што е објавено, напечатено.
Англиски: publication
Примери:
Научна публикација.
Рефератите ќе бидат објавени во одделна публикација.
Тој проблем е третиран во посебна публикација.