а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

публика

мн. публики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1013
1. Собир на луѓе што присуствуваат на некаков настан како гледачи или слушатели.
Англиски: audience Албански: publik
Примери:
Театарска публика.
Публиката долго ракоплескаше на крајот од претставата.
2. Собир на луѓе со заеднички интереси или сличен вкус.
Англиски: public Албански: publik
Примери:
Публиката го прифати новиот филм.
3. Луѓе што се информирани за определени слушувања од општествениот живот, од настаните во културата; јавно мислење.
Англиски: public opinion Албански: opinion publik
Примери:
Читачката публика реагираше на најновите настани во издаваштвото.