а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

публицистички

публицистичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33787
Што се однесува на публицист и на публицистика.
Англиски: journalistic
Примери:
Публицистичка дејност.
Публицистички текстови.
Публицистички стил.