а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

публицист

мн. публицисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15126
Лице што се занимава со публицистика, автор на публицистички дела.
Англиски: publicist
Изведенки
публицистка ж.
мн. публицистки