а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

публицитет

(едн.) публицитетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14523
1. Изнесување пред јавност, разгласеност, распространетост, одглас.
Англиски: publicity Албански: publicitet
Примери:
Книгата доживеа голем публицитет.
2. Јавен одглас на нечии ставови, на нешто објавено, кажано, соопштено.
Англиски: publicity Албански: publicitet