а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пувкав

пувкавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55269
Што е мек, растресит.
Примери:
Пувкав снег.
Пувкава земја.
Изведенки
пувкавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК