а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пувло

мн. пувловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пувнал.
Употреба: Вулгарно
Изрази
Мртво пувало - млак човек, без некоја особена енергија.
Изведенки
1. пувла ж.
мн. пувли
2. пувало ср.
мн. пувала