а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пувче

мн. пувчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. пушка
Англиски: rifle
Употреба: Воен термин , Деминутив
Примери:
Што продавал едно пувче - за мерак.
2. пувка