а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пудинг

мн. пудинзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17687
Десерт од млеко, нишесте и разни овошни и други додатоци.
Англиски: pudding Албански: puding
Употреба: Гастрономија