а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пудла

мн. пудли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19367
Вид куче со бујно виткано влакно кое се одгледува како домашно милениче.
Англиски: poodle
Употреба: Зоологија
Изведенки
1. пудл м.
2. пудлица ж.
мн. пудлици
3. пудличка ж.
мн. пудлички