а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пудриера

мн. пудриери
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40674
Украсна кутија за пудра.
Англиски: powder compact
Примери:
Жената ја зеде пудриерата да си ја поправи шминката.
Прекрасна пудриера стоеше на тоалетната масичка.