а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пудри

пудрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36633
1. Нанесува пудра.
Англиски: powder Албански: bëj me pudër
Примери:
Девојката го пудреше лицето пред да излезе од дома.
2. (се пудри) Си нанесува пудра.
Англиски: powder Албански: bëj me pudër
Примери:
Момите се пудреа и се црвеа пред огледалото во тоалетот.
Изведенки
пудрење ср.
глаг. им.