а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22494
Жешка пепел измешана со жарчиња.
Англиски: hot ash
Примери:
Печен компир во пузата.
Изрази
Пукна како костен во пуза - силно пукна, се распука од мака, јад.