а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуздер

мн. пуздери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41336
1. пуздерка
Албански: puzdër
2. лом, крш
Албански: puzdër, llom
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пуздер го сторил - го претепал, го уништил, го направил на парчиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК