а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуканка

мн. пуканки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13254
(обично во мн.) Распукано зрно пченка на висока температура со или без масло.
Англиски: popcorn Албански: popkorn, kokoshka
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ми се јадат пуканки.
Изведенки
1. пуканичка ж.
мн. пуканички
дем. и хип.
2. пуканица ж.
мн. пуканици