а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукач

мн. пукачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што пука со огнено оружје.
Англиски: marksman
Примери:
Пукачите избегале.
2. Лице што мести, пука коски.
Примери:
Овој човек е најдобриот пукач на коски.
3. За тој што постигнува погодок.
Англиски: scorer
Употреба: Преносно значење , Разговорно , Спорт
Примери:
Според тебе, кој е најдобриот пукач во лигата?