а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукнатик

мн. пукнатици
Вид збор: Именка, машки род
небидник, проклетник
Англиски: cursed
Изрази
Пукнатику еден! - при прекорување, проклетнику.
Изведенки
пукнатица ж.
мн. пукнатици
Пример: Пукнатице ниедна! - проклетнице.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК