а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукотница

мн. пукотници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11502
1. Силен звук од огнено оружје.
Англиски: shooting Албански: krismë
Примери:
Во далечината се слушаа пукотници од пушки.
2. тресок, трескање, силен шум, врева
Англиски: bang Албански: krismë
Примери:
Од скалите се слушна некаква пукотница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК