а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пул

мн. пулови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17202
1. пулејка, пулејлија
Албански: zhizhë
2. Мала округла плочка за играње табла со зарови.
Албански: pllakë e rrumbullakët
3. мал базен во дворот
Англиски: pool Албански: pishinë, bazen
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК