а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пункт

мн. пунктови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8099
1. Важна точка, место или момент во сфера на дејност што означува некаков пресврт.
Англиски: point Германски: Punkt Албански: pikë
Примери:
Тоа е важен пункт во животот на славниот писател.
Пункт околу кој може да се отфрлат сите делби и недоразбирања.
2. Определено место за некоја потреба или цел.
Англиски: spot Германски: Punkt Албански: pikë, punkt
Примери:
Собирен пункт.
Полициски пункт.
Излезен пункт.