а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пупа

пупаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 51377
За пупунец - оддава глас налик на пуп-пуп.
Примери:
Пупунецот веќе не пупа.