а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пупе

мн. пупиња
Вид збор: Именка, среден род
Во детскиот говор - меше, стомаче.
Англиски: stomach, belly
Примери:
Види му го пупето, колку му е мало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК