а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пупи

пупат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15760
1. Пушта пупки.
Англиски: bud Албански: qet thyse
Употреба: Ботаника
Примери:
Во градината напролет цвеќињата пупеа.
Бадемовите цветови пупеа, целата природа оживе.
2. Истакнува дел од телото или прави да стрчи.
Албански: syth
Примери:
Пупи задник.
3. (се пупи) се трти
Албански: rripem
Изведенки
пупење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК