а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуризам

(едн.) пуризмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22690
1. Стремеж кон чистење на јазикот од туѓи елементи.
Англиски: purism Албански: purizëm
Употреба: Лингвистика , Уметност
2. Уметничко движење во ликовната уметност произлезено од кубизмот, што тежнее за прочистување на уметноста од декоративноста и се залага за чисти геометриски форми.
Англиски: purism Албански: purizëm
Употреба: Ликовна уметност