а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пурист

мн. пуристи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40179
1. Лице што се залага за беспрекорна чистота во јазикот.
Англиски: purist
Употреба: Лингвистика
2. Следбеник на пуризмот во ликовната уметност.
Англиски: purist
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
1. пуристка ж.
мн. пуристки
2. пуристички прид.
пуристичкиот
пуристички тенденции
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК