а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пуританец

мн. пуританци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29834
1. Припадник на пуританизмот.
Англиски: puritan Албански: purist, puritan
Употреба: Религија
2. Во поглед на моралот претерано строг човек.
Англиски: puritan Албански: purist, puritan
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. пуританка ж.
мн. пуританки
2. пуритански прид.
пуританскиот