а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пури

пурат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Испушта пареа, испарува.
Англиски: steam, vape Албански: avulloj
Примери:
Казаните пурат со пилешка чорба.
2. Изложува на дејство на пареа.
Англиски: steam Албански: avulloj
Примери:
Пред употреба, бурето го пуриме.
Изрази
Чури, пури - за нешто што е жешко и пури.
Изведенки
пурење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК