а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пурпур

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14037
1. Виолетова боја што некогаш се добивала од морски ракчиња.
Англиски: purple Албански: purpur
2. Ткаенина обоена со таква боја.
Англиски: purple Албански: pëlhur me ngjyrë purpure
3. Скапоцена облека, наметка во таква боја како симбол на власт, достоинство или на раскош.
Англиски: purple Албански: veshje e shtrejt purpure
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК