а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пушење

пушењето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7220
(глаг. им.) пуши
Англиски: smoking
Примери:
Пушењето е штетно за здравјето.
Како да се откажете од пушењето?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи