а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пујка

мн. пујки
Вид збор: Именка, женски род
мисирка
Англиски: turkey
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
Изведенки
пујче ср.
мн. пујчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК