а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пцоменик

мн. пцоменици
Вид збор: Именка, машки род
1. Леб што се меси од трици и наменет за кучињата.
Албански: lloj buke për qen
2. Леб со многу лош квалитет.