а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчеларка

мн. пчеларки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51861
Вид птица што се храни со пчели.
Латински: Merops apiaster Англиски: Bee-eater
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК