а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчеларство

(едн.) пчеларството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54713
1. Стопанска гранка што се занимава со одгледување пчели заради добивање мед, восок, матичен млеч и др.
Англиски: beekeeping Албански: bletari
Употреба: Земјоделство
2. Дел од земјоделската наука.
Англиски: apiculture Албански: bletari
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК