а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчелар

Види и: пчела (ж.)
мн. пчелари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34830
Лице што се занимава со одгледување пчели.
Англиски: beekeeper
Употреба: Земјоделство
Примери:
Пчеларите се упорни во производството на мед, но Македонецот сѐ уште се наоѓа на последно место во светот во консумирање мед, велат пчеларите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК