а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчелар

Види и: пчела (ж.)
мн. пчелари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35013
Лице што се занимава со одгледување пчели.
Англиски: beekeeper
Употреба: Земјоделство
Примери:
Пчеларите се упорни во производството на мед, но Македонецот сѐ уште се наоѓа на последно место во светот во консумирање мед, велат пчеларите.