а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчела

мн. пчели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2514
Инсект опнокрилец што дава мед.
Латински: Apis mellifica Англиски: bee
Употреба: Биологија , Земјоделство
Примери:
Рој пчели.
Пчели работнички.
Изведенки
1. пчеличка ж.
мн. пчелички
дем. хип.
2. пчелка ж.
мн. пчелки
дем. хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК