а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пчелен

пчелниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50734
Што се однесува на пчела, што е од пчела, што е производ од пчела.
Употреба: Земјоделство
Примери:
пчелен мед
пчелно семејство
Изведенки
пчелин прид.
пчелиниот
Пример: пчелин восок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК