а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пченкарник

мн. пченкарници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27187
Леб од пченкарно брашно.
Англиски: corn bread Албански: bukë misri
Употреба: Гастрономија
Примери:
За вечера имаше пченкарник и сирење.
Изведенки
пченкарниче ср.
(едн.)
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК