а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пченка

мн. пченки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3604
1. Житна култура со високо стебло и плод во вид на кочан со наредени крупни зрна.
Латински: Zea mays Англиски: maize Албански: misër
Употреба: Ботаника
Примери:
хибридна пченка, ронење пченка
2. Плодот на ова растение како храна.
Англиски: maize Албански: misër, kollomboq
Употреба: Гастрономија
Примери:
Им остана уште само една вреќа пченка.