а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пченковина

(едн.) пченковината
Вид збор: Именка, женски род
Стеблата и листот од пченката, без кочани.
Албански: misër
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Изведенки
пченковица ж.
пченковицата