а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пченкушка

мн. пченкушки
Вид збор: Именка, женски род
Кочан, плод од пченка.
Англиски: corncob Албански: koçan misri
Употреба: Ботаника , Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК