а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пљага

мн. пљаги
Вид збор: Именка, женски род
рана
Англиски: wound
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
(посл.) Зборот (дупка не отвора, ама) пљага (рана) отвора.