а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пљампа

пљампаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Зборува нешто без врска.
Англиски: chatter
Употреба: Разговорно
Примери:
Туку си пљампа како празна воденица.