а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пљачка

мн. пљачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10746
1. грабеж, корупција
Англиски: robbery Албански: grabitje, korrupsion
Примери:
Тоа е најобична пљачка!
2. плен
Англиски: plunder Албански: plaçkë, pre
Употреба: Ретко
Примери:
Воена пљачка.