а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пљумпе

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54777
1. Зидарска алатка.
Англиски: plumb Албански: vegël muratorie
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
2. висок човек
Англиски: tall Албански: pingul
Изведенки
пљунго ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК