а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работиче

мн. работичиња
Вид збор: Именка, среден род
1. работа
Англиски: work Албански: punë
Употреба: Деминутив
Примери:
Како ти оди работичето?
2. предмет
Англиски: thing Албански: send
Употреба: Деминутив
Примери:
Во сандакот имаше разни работичиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК