а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работник

мн. работници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 322
1. Човек што се занимава со физички или умствен труд.
Англиски: worker Албански: punëtor
Употреба: Економија
Примери:
Квалификуван работник.
Металски работник.
Наемен работник.
Научен работник.
Општ работник.
Физички работник.
2. Човек што се занимава професионално со производствен труд.
Англиски: laborer Албански: punëtor
Употреба: Економија
Примери:
Синдикат на работниците од текстилната индустрија.
3. наемен работник
Англиски: day laborer Албански: punëtor dite
Употреба: Економија
Примери:
Работниците станаа против работодавците.
4. Човек што сака да работи, работен човек.
Англиски: worker Албански: punëtor
Употреба: Економија
Примери:
Насекаде имаше место за него, зашто беше познат како добар работник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК