а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

работничка

мн. работничка
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2577
жена работник
Англиски: worker Албански: punonjëse, punëtore
Употреба: Економија
Примери:
работници и работнички